TED : Technology, Entertainment, Design

یک مجموعه است از همایش جهانی با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند»، که توسط بنیاد Sapling که یک سازمانی خصوصی و غیرانتفاعی هست ایجاد شده است. تد نام یک سری کنفرانس است که تبلیغات خود را بر این بنا نهاده که ایده های برتر که قابلیت انتشار دارند، را در آنجا مطرح می‌کنند.

تد TED در در اسفندماه سال 62 یا فوریه ۱۹۸۴ به عنوان یک رویداد تنها پا به عرصه نهاد و سری همایش‌ها و کنفرانس‌های سالیانه آن از ۱۹۹۰ شروع شد.
تمرکز اولیه TED روی تکنولوژی و طراحی با ریشه‌های سیلیکون‌ولی بوده است. اما یه نکته داخل پرانتز که باید درباره سیلیکون‌ولی بگیم اینه که مهم‌ترین بخش رویدادهای فناوری دنیا در سیلیکون‌ولی پایه‌ریزی و ایجاد میشه. سیلیکون‌ولی نام رایج و غیررسمی منطقه‌ای این شهر است .این شهر در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومه سانتا کلارا ، کالفرنیا ، ایالات متحده آمریکا است. شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه‌است اما از آن به بعد تمرکزش وسیع‌تر شده است تا سخنرانی‌هایی را از موضوعات علمی، فرهنگی و دانشگاهی زیادی شامل شود.
شهر ونکوور در ایالت بریتیش کلمبیا در کشور کانادا و مرکز همایش ونکوور Vancouver بعنوان مکان و مقر اصلی تد (TED) برای برگزاری هرساله شناخته می‌شود. کنفرانس دیگر تد، تداکتیو در شهر مجاور ویستلر برگزار میشه و تا قبل از سال ۲۰۱۴، این دو همایش به ترتیب درلانگ بیچ و پالم‌اسپرینگر در کالیفرنیا برگزار می‌شدند.
پخش زنده سخنرانی رویدادهای تد (TED) هم‌چنین در سراسر آمریکای شمالی و اروپا و آسیا برگزار میشه. این سخنرانی‌ها یک طیف وسیع از موضوعات را از تحقیق و علم به صورت عملی و فرهنگ که عمدتاً به شیوه‌ی داستان‌گویی بیان می‌شود، شامل می‌شود..
به سخنرانان حداکثر ۱۸ دقیقه فرصت ارائه ایده‌هایشان به خلاقانه‌ترین و جذاب‌ترین شیوه‌ای که می‌توانند، داده می‌شود. سخنرانان قبلی شامل بیل کلینتون ، حین گودال، ال گور ، گوردون، بیلی گراهام ، ریچارد داوکینز ، بیل گیتس، بونو ، پایه‌گذاران گوگل ( لری پیج و سرگی برین ) و بسیاری از برندگان جایزهٔ نوبل هستندمسئول کنونی تد کریس اندرسون، بریتانیایی روزنامه‌نگار کامپیوتر و ناشر مجله سابق، است
از ژوئن سال ۲۰۰۶، پیشنهاد شد که سخنرانی‌ها بصورت رایگان از طریق وبگاه TED.com و تحت مجوز BY-NC-ND کریتیو و کامانر پخش شوداز مارچ ۲۰۱۶، بیش از ۲۴۰۰ سخنرانی از طریق همین وبسایت قابل مشاهده و دسترسی است. در ژوئن ۲۰۱۱، تصاویر ترکیبی از سخنرانی‌ها بیش از ۵۰۰ میلیون بار مشاهده شده بودو قبل از نوامبر ۲۰۱۲، سخنرانی‌های تد در سراسر جهان بیش از یک میلیارد بار بازدید شده بودندالبته همه سخنرانی‌ها به یک اندازه محبوب و شناخته شده نیستند؛ با این وجود، سخنرانی‌هایی که توسط اعضا انجمن‌های علمی یا فرهنگستان‌های ادبی صورت می‌گرفتند، بیشتر از میانگین و سخنرانی‌های مرتبط با هنر و صنعت و طراحی کم‌تر از میانگین بصورت آنلاین مشاهده می‌شوند
مثال های زیادی از سخنرانی‌های TED می‌توانیم بیاورم که به هیچ عنوان اسم اآن را نمی‌توان “ایده” نامید. به‌طور مثال بیل‌گیتس مدیرعامل شرکت مایکروسافت در همین کنفرانس در سال 2010 اعلام نمود که هدف اصلی واکسیناسیون کردن افراد برای محدود کردن و کنترل جمعیت در دنیا است . همچنین یک سخنران دیگری که به ظاهر در حوزه مغز و اعصاب تحقیقات انجام داده است ، فواید بازی‌های کامپیوتری را در رشد مغز مطرح می‌کرد. که اعلام این صحبت‌ها در برنامه‌های تِد شبهه برانگیز است .
کنفرانس تد TED برای تشویق به پرسشگری ذهن افراد است، بدون اینکه راه و مسیری معرفی کند که چطور باید جواب‌های ارائه شده به آن پرسش را ارزیابی کنند. قبل از اینکه آدم ذهنی پرسشگر داشته باشد، باید متدولوژی تحلیل مطالب و تشخیص سره از ناسره را یاد گرفته باشد. به همین دلیل است که در دانشگاه‌ها درس منطق صوری ودر دانشگاههای خارج درس Critical Thinking را آموزش داده می‌شود.
تا 3 سال گذشته سخنرانی‌های کنفرانس تد 500 میلیون بار مشاهده شده بود و قطعا مجموع بازدیدهای این سخنرانی‌ها در حال حاضر باید بسیار بیشتر از این رقم باشد. تعداد بالای بازدید این سخنرانی‌ها باعث می‌شود که هر فردی در این کنفرانس ایده‌ای را مطرح کند و به عنوان صاحب حق امتیاز آن ایده مطرح شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *